Tradice českých Vánoc: Kouzlo adventních svátků

Co znamená advent?

Advent pochází z latinského slova "adventus", který znamená příchod a očekávání. Jak už samotný význam napovídá, symbolizuje radostnou dobu očekávání příchodu Ježíše Krista na svět. Advent zahajuje liturgický rok, období čtyř neděl před vánočními svátky. V dřívějších letech byl právě advent časem duchovní přípravy na Vánoce, doby rozjímání a dobročinnosti. Protože se jednalo o dobu postní, byla zakázána zábava, tanec i zpět, zrovna tak nadměrná konzumace jídla a pití.

Současná podoba adventu získala zcela jiné kouzlo. Období před vánočními svátky oslavujeme tvořením adventních věnců, návštěvou vánočních trhů, zdobením našeho domova, pečením cukroví a také nákupem dárků pro své nejbližší. Adventní kalendáře plné sladkostí pro naše srdíčka také nesmí chybět. Přestože jsme se trochu odklonili od původních zvyků, stále se v životě mnohých z nás objevují původní tradice, které nám připomínají starou podobu Vánoc. 
Jak pro letošek vychází adventní neděle?

Kouzlo adventu se každý rok probouzí první prosincovou nedělí a končí západem slunce na Štědrý den, po němž následují vánoční svátky. V jakých dnech se letošek můžeme těšit na adventní neděle?

Železná neděle (3. prosince 2017) ? první neděle v prosinci

Bronzová neděle (10. prosince 2017) ? druhá neděle v prosinci

Stříbrná neděle (17. prosince 2017) ? třetí neděle v prosinci

Zlatá neděle (24. prosince 2017) ? čtvrtá neděle v prosinci

 

V průběhu prosince však můžeme oslavovat několik adventních svátků, které jsou spojeny se zvyky a tradicemi, jež několik dlouhých let oslavují krásu českých Vánoc.

 

Sv. Ondřej (30. listopad) = první adventní svátek

Sv. Barbora (4. prosince) = druhý adventní svátek

Sv. Mikuláš (6. prosince) = třetí adventní svátek

Sv. Lucie (13. Prosince) = čtvrtý adventní svátek

 

Více zajímavostí o adventu a také adventním věnci vám už brzy přineseme v novém článku.

Najdete nás také na: 
 
Navštivte profil pinnera MyTummy.cz na Pinterestu.