Těhotenská hormonální bouře: Proč jí přivítat s otevřenou náručí?


Prošla si tím každá těhotná žena a důležité je jak se k tomu postavíte. Příjmout tento fakt a uvědomit si proč i vás vlastně zasáhla hormonální změna, je nejrychlejší cesta k tomu, jak si situaci alespoň dostatečně užít.  Nebojte, nejste první ani poslední, kdo v těhotenství tuto bouři prožívá. Pokud si říkáte, že právě u vás tento hormonální zvrat nehrozí :-), můžeme vás ujistit, že jde o velice neobvyklou a ojedinělou situaci, když  u těhotné ženy tento zvrat nenastane. Jednou se rozpláčete, podruhé rozlobíte, potřetí se začnete bláznivě smát...emoce s vámi cloumají na plné obrátky,  věci vám samy od sebe vypadávají a vyskakují z rukou. Není to ale nic neobvyklého. Časté výkyvy nálad způsobené hormonální revolucí k těhotenství zkrátka patří. Jestli si říkáte proč, přečtěte si pár informací a ověřte si, jak dokonalé ženské tělo je a jak rychle se dokáže transformovat, přizpůsobit a vytvořit pohodlí pro nastávající dítě. 

Vnímejte své těhotenství a tělo, jako zázrak, protože to tak je!

V těhotenství tělo jakoby přestane vnímat okolí a začne se soustředit pouze a jenom na vytváření nejlepších podmínek pro přicházející dítě.Využijte jej jako období, které patří jen vám a vašemu miminku. Samozřejmě nezapomeňte úplně na své milující partnery, kteří dokážou být velmi praktičtí a v mnoha situacích ví jak pomoci s touto neobvyklou situací :-). 

Jakmile se miminko usídlí v bříšku, roztančí se v celém těle spousta hormonů. Orgány ženského těla se  mu začnou přizpůsobovat a dodávat všechny potřebné živiny k jeho zdravému růstu a vývoji. Někteří tvrdí, že i srdce těhotné ženy se musí otočit, aby mohlo v tom malém prostoru bít. Tělo každé ženy prochází během těhotenství celou řadou zásadních změn, ke kterým nedochází jen tak. Jsou tu proto, aby vašemu děťátku nic nechybělo a dovedly vás do okamžiku, kdy na svět přivedete svého potomka. Naše tělo je zkrátka dokonalé, viďte? Není to proto, aby nás poškádlilo výkyvem nálad, ale proto aby připravilo ty nejvhodnější podmínky pro nový život. Když se podrobněji zamyslíte, kolik toho musí za tak krátký čas zvládnout, někdy si může dovolit trošku pustit páru a oživit konverzace poněkud výživnějšími výlevy, které vše kolem očistí a připraví pro nový začátek.

TIP: Pokud stále nevěříte, jak se ženské tělo dokonale mění v průběhu celého těhotenství, podívejte se na zajímavé video. 

Jakými změnami si ženské tělo v těhotenství projde?

Od počátku těhotenství se v těle míchá vydatný hormonální koktejl, který má díky svým vedlejším účinkům (typických emočních výkyvů) hořkou příchuť. Objevuje se v něm například choriogonatropin, jehož úkolem je zastavit menstruaci a ochránit uhnízděné vajíčko. Pak je tu také mnohonásobně zvýšený progesteron, který udržuje vaše miminko v hnízdečku a stará se o to, aby ho vaše tělo nepovažovalo za "vetřelce". Progesteron později vyrábí placenta, která je tak trošku hormonální továrnou. Zapomenout nesmíme ani na estrogen, který dohlíží na optimální růst dělohy a zajišťuje, aby bylo tělo dobře připravené na porod. Velmi důležitá je také přítomnost relaxinu, jež usiluje o nižší bolestivost při porodu. Díky němu jsou děložní vazy pružnější a snadno se přizpůsobí rostoucímu miminku. S hormony to sice občas není jednoduché, přesto se jim nedá upřít, že jsou úžasné. Díky nim si po devítiměsíčním příběhu můžeme vychutnat okamžik, kdy budeme v náručí chovat své milované dítě.

A proto také vnímejte své hormony a své tělo jako cennost pro vaše těhotenství

Zkuste se na své emoční výkyvy dívat, jako na pozitivní, komplexní a celistvou přípravu se stát matkou. Vnímejte ho tak ve všech směrech a to i tehdy, když s vámi cvičí hormony. Smutek, podrážděnost, strach, nervozita a dokonce i deprese k tomu někdy prostě patří. Přijměte je s nadhledem, jednou přeci jen odezní a přijde vaše vysněné dítě :-). 

Takže hormonům, výkyvům nálady a úsměvu na tváři zdar!


Najdete nás také na: 
 
Navštivte profil pinnera MyTummy.cz na Pinterestu.