Svátek svatého Valentýna: Den stvořený pro oslavu lásky

Svátek všech zamilovaných, který každoročně připadá           na 14. února, slaví spousta párů po celém světě. Je to den, který nám připomíná, abychom nezapomínali na lásku a uměli ji svému protějšku v celé své kráse projevit. Klidně jen maličkostmi, které ale vždy vychází přímo od srdce. Víte ale, kdo byl svatý Valentýn a odkud se k nám tento svátek dostal? 
Nezapomínejte na svou lásku?

Možná mnozí namítnou, proč oslavovat lásku právě během svatého Valentýna, když bychom si náklonnosti měli projevovat po celý rok. Jenže? Upřímně někdy v návalu všech povinností na to nevědomky zapomínáme. Kdy jsme třeba naposledy udělali svému protějšku radost maličkostí nebo se vydali na osvěžující romantickou procházku? Nějaký pátek to už určitě bude. Svátek všech zamilovaných tu není od toho, abychom bláznili, zasrdíčkovali si celý svět, vydali se na maraton ve shánění valentýnských dárků. Je tu pro to, abychom si uvědomili, že máme po svém boku někoho, komu milujeme, ale možná jsme mu to v poslední době nedali tolik najevo. Je tu také pro to, abychom si uvědomili, co pro nás náš protějšek znamená. K tomu nepotřebujeme předražené dárky ani valentýnské výstřelky posledních dob. Potřebujeme jen k tomu upřímné srdce, které dokáže spontánně vymyslet ty nejkrásnější dárky.

Kdo byl svatý Valentýn?

Svatý Valentýn, k jehož životu se váže několik zajímavých legend, byl podle dostupných údajů křesťanský kněz, který žil ve starém Římě. Byl patronem zamilovaných párů, který držel ochrannou ruku nad jejich láskou a věřil v ní natolik, že za ní položil svůj život.


Proč je svatý Valentýn patronem všech zamilovaných?

Podle známější křesťanské legendy se svatému Valentýnovi stalo osudným tajné oddávání zamilovaných párů. Když se Řím ocitl v ohrožení a krutý císař Claudius potřeboval ty nejlepší muže v obraně, rozhodl se zakázat mladým mužům, kteří odmítali kvůli svým láskám nastoupit do armády, svatební obřady. Hlavním důvodem bylo, že ženatí muži v armádě nepodávali takový výkon jako svobodní muži. Kněz Valentýn však císařské nařízení nerespektoval a tajně oddával zamilované páry. Claudius se vyloženě nestavěl jako nepřítel křesťanů, ale i přesto je nechával pronásledovat. Když se jedné noci dozvěděl o činech kněze Valentýna, nechal ho zajmout císařskými vojáky a uvrhnout do žaláře. Před jeho žalářem se začala postupně hromadit poděkování od všech, kterým pomohl. Navštívila ho i žalářníkova dcera, do které se zamiloval. V den popravy, což bylo 14. února, zanechal dívce dopis podepsaný ?od Tvého Valentýna?, ve kterém jí vyznal lásku. Od této doby můžeme odvodit význam Valentýnek či Valentýnských přání.  Uctívání svatého Valentýna stanovil papež Gelasius I. roku 496. Při tom sám však uvádí, že Valentýn patří mezi svaté, jejichž jména jsou právem uctívaná, ale jejichž činy zná pouze Bůh.

Kdo stojí za zviditelněním svátku zamilovaných?

Karel orleánský (francouzský vévoda), který posílal milostné básně své manželce (první doložené Valentínky), když byl vězněn v Toweru jako zajatec po bitvě u Angicourtu.

 

Také Geoffrey Chaucer (anglický básník ze 14. Století), který byl autorem romantické básně ?Ptačí sněm?. V této básni použil svatého Valentýna jako patrona zamilovaných. Báseň byla napsána k zasnoubení patnáctiletého anglického krále Richarda II a dcery Karla IV. Anny. Právě tato báseň způsobila, že svátek je ctěný a známý především v zemích s anglosaskou tradicí. Jako obraz věrné lásky je znázorněn holub a holubice, kteří mají v životě pouze jednoho partnera.

 
Foto: ČT24

I pro Karla IV., měla myšlenka  sv. Valentýna velký význam a Lopatku sv. Valentýna prý nechal přivézt a uložit do nedávno nalezeného starého relikviáře na Vyšehradě. A tak i díky Karlu IV. Naše země žije v duchu sv. Valentýna, který byl patronem zamilovaných.

Video o ostatku svatého Valentýna

 


FOTO: http://www.kkvys.cz/pout-snoubencu-ke-sv-valentinu-na-vysehrade-16-2-2013/relikviar-valentin/ 

 

Evropský svátek oživený Američanem

Většina lidí považuje svátek svatého Valentýna za americký svátek, proto raději upřednostňují symboliku prvního máje. Svátek všech zamilovaných má však evropský původ, ovšem o jeho oživení se na počátku 20. století postaral Walter Scott, podnikatel, který se ocitl na pokraji krachu. Začal proto prodávat zamilovaná přání a valentýnské dárky. Díky němu se tradice vrátila zpět mezi lidi a možná právě proto svátek zamilovaných mylně považujeme za americký svátek. 

Věděli jste, že? svátek svatého Valentýna se u nás poprvé začal slavit až po roce 1989?

 

 PS: Vyšehrad bude 15.2.2017 tradičně patřit snoubencům...více zde

Najdete nás také na: 
 
Navštivte profil pinnera MyTummy.cz na Pinterestu.