MDŽ: Svátek spojený s láskou a úctou ke všem ženám

 

Jakmile se v kalendáři objeví 8. březen, srdce mnoha žen se zaplavuje radostí. Těší se na voňavou květinu, sladkou bonboniéru nebo třeba jen na milé přání od pozorných mužů, kteří na oslavu Mezinárodního dne žen nezapomněli. Ačkoli se v Česku nějaký čas neslavil, v roce 2004 se opět vrátil na výsluní a zapsal se do kalendáře jako významný den. Odkud se vzal a proč takový svátek vlastně slavíme? Seznamte se s jeho zajímavou historií!

Je spousta krásných citátů, které oslavují naší krásu, křehkost a výjimečnost. Jsou zrcadlem pravdy, které vystihuje, jaké jsme a proč jsme důležité. Málokdy si ale dokážeme vzít k srdci slova umělců, tvůrců citátů, pro které je krása každé ženy životní inspirací. Přesvědčují nás, abychom naši krásu oslavovaly každý den, ale máme vůbec k tomu příležitost? Zrychlený svět tomu bohužel příliš nenahrává. Víc jak ženy začínáme působit jako pevné skály, které na svých bedrech musí nést vše, pochopitelně vždy s úsměvem. Přitom jsme stále ty křehké bytosti, které milují a ostatně si i zaslouží příjemné rozmazlování. Myslete proto na sebe každý den, nezapomínejte na drobné radosti a zároveň si užívejte všech těch okamžiků, kdy vaší jedinečnost oslavuje někdo s vámi. Třeba jako v den, který je svátkem všech žen. Někdo ho možná bere jako uměle vytvořený svátek, který vlastně není důležité slavit. Jakmile ale nakouknete pod pokličku jeho historie, zjistíte, že jeho smysl je mnohem hlubší, než se na první pohled zdá. Oslavovat lásku a úctu k ženám přeci rozhodně stojí za to :-)

Zajímavost: MDŽ patří k významným dnům, přestože ho někteří považují spíše za přežitek. Více než 50 % Čechů a téměř 70 % Slováků ho označuje za svůj oblíbený svátek.

Jak se zrodil Mezinárodní den žen?

Každý víme, kolikátého se Mezinárodní den žen slaví, ovšem jen málokdo z nás ví proč. Příběh významného svátku se začal psát roku 1908, kdy v New Yorku proběhla demonstrace 15 000 švadlen, které na podnět někdejší Americké socialistické strany bojovaly za kratší pracovní dobu, zvýšení mezd a získání volebního práva. Kromě toho chtěly zabránit tomu, aby byly zaměstnávány děti. Během konference Mezinárodní organizace socialistů, která probíhala v roce 1910 v Kodani, se při vzpomínkách na demonstrace rozhodlo o založení svátku, přestože v té době nebylo stanovené pevné datum. Pořádání mezinárodního svátku tehdy prosadila německá socialistka Klára Zetkinová. Rok na to se začaly konat vůbec první oslavy, které probíhaly v Americe a o dva roky později také v Rusku. Do roku 1914 proběhla řada demonstrací a protestů bojující za práva žen. Zajímavé je, že se ale nikdy nekonaly 8. března. Rozhodlo až období po první světové válce, konkrétně demonstrace ke Dni žen, která se konala roku 1917 v ruském Petrohradě. Uskutečnila se na poslední únorovou neděli, v den, který podle gregoriánského kalendáře připadl na 8. března. Od té doby si Mezinárodní den žen oficiálně pronajal své pevné místo v kalendáři.

Jak šel čas s uznávaným svátkem u nás?

V západních zemích oslavil Mezinárodní den žen svou popularitu až po roce 1977. Organizace spojených národů tehdy vyzvala členské státy, aby podpořili oslavu 8. března, jakožto Den OSN pro práva žen a světový mír. V našich končinách zažíval MDŽ největší chvíle slávy za socialismu až do roku 1990. Den žen se každoročně nesl ve znamení podnikových oslav, rudých karafiátů a bonboniér. Televize nezapomínaly ani na zábavné pořady, jejichž tématem byl právě svátek žen. Po pádu komunismu se ale na MDŽ nějaký čas zapomnělo, tedy až do roku 2004, kdy se jako významný svátek vrátil zpět do kalendáře.

Zajímavost: Aby to mužům nebylo líto, každoročně se slaví také Mezinárodní den mužů, který připadá na 19. listopadu. První pokusy o zavedení svátku proběhly už v šedesátých letech, na pevno se ale v kalendáři usadil až v průběhu devadesátých let.

 

 

 

 

 

Najdete nás také na: 
 
Navštivte profil pinnera MyTummy.cz na Pinterestu.