Maminko, víš, kdy mě na testíku objevíš?

Zpozdily se vám měsíčky a vaše intuice vás přivádí k myšlence, že dost možná budete těhotná? Menstruace stále nikde, proto ze slušné zásoby těhotenských testů lovíte jeden za druhým, abyste zjistila, jestli je malé opravdu na cestě? Vše má ale svůj čas, stejně jako očekáváný okamžik, kdy vám vaše miminko zašle zprávičku na těhotenský test. Kdy přesně si ji můžete přečíst?


Jak funguje těhotenský test?

Jakmile se miminko usídlí v bříšku, začne se v těle maminky tvořit těhotenský hormon HCG (lidský choriový gonadotropin), jehož úkolem je zastavit menstruaci a ochránit uhnízděné vajíčko. Každým dnem těhotenství se jeho hodnota zvyšuje. Objevuje se jak v krvi, tak také v moči, ze které díky těhotenským testům vyčtete, jestli vám miminko zaslalo svůj první vzkaz. Těhotenské testy jsou v dnešní době velice citlivé, proto dokážou ladně zachytit i nízkou přítomnost těhotenského hormonu. Rychle a z pohodlí domova. 

Kdy mohu těhotenský test použít?

Protože proces oplodnění přeci jen nějakou dobu trvá, je zbytečné, testovat se krátce po tom, co jste se pokoušeli o početí. Plodné dny zpravidla probíhají 11-16 DC (den cyklu). Pokud v tomto období dojde k oplodnění, bude ještě celých 10 dnů miminku trvat, než se zahnízdí. Obecně se doporučuje použít první těhotenský test v první den zmeškané menstruace, ideálně pak 13-14 DPO (den po ovulaci). Občas se stane, že žena je těhotná, přesto těhotenský test je stále negativní. Ideální je proto ještě týden počkat a zopakovat testování.

Jaký těhotenský test použít?

Objevovat dvě čárky můžete s těhotenským testem o různé citlivosti. Který z nich je ale lepší? Těhotenský test označený 10 IU/ml patří mezi nejcitlivější je schopný odhalit těhotenství mnohem dříve. U nich se ale často maminky setkávají s falešnými výsledky (tzv. duchy). Mnohem lepší a přesnější je těhotenský test s citlivostí 25 IU/ml, který reaguje na vyšší hladinu HCG.

Najdete nás také na: 
 
Navštivte profil pinnera MyTummy.cz na Pinterestu.