Historický příběh těhotenského oblečení
Cítit se během těhotenství skvěle. Pochlubit se svým rostoucím bříškem. Užívat si náruč pohodlného, na dotek příjemného a dobře padnoucího oblečení, které nám opravdu sluší a svým designem nás baví. Něco takového bereme v dnešní době jako naprostou samozřejmost. Ženy v minulých stoletích ale takové štěstí neměly. Těhotenské oblečení jako takové zkrátka nebylo. Ženy se proto musely spokojit s běžným, ne zrovna pohodlným ošacením. Je to docela překvapivé. Těhotenství se týká celého světa už od samého počátku dějin. Smutnější však je, že to samé bohužel nemůžeme říct také o těhotenském oblečení. Na něj se v těch dobách poněkud zapomnělo?13. - 14. století

Celé 13. století ženy usilovaly především o to, aby své těhotenství zakryly. Oblékaly se proto do neforemného a značně nepohodlného oblečení, které zbytečně zakrývalo krásu ženských tvarů. První náznaky těhotenského oblečení přinesl až začátek 14. století. Ženy se mohly konečně obléknout do šatů, které alespoň trochu kopírovaly jejich ženské tvary a ukázat krásu rostoucího bříška. V této době se vůbec poprvé začaly šít šaty pro těhotné na míru, pochopitelně pro ženy z vyšších vrstev. Vyrobeny byly z honosných, ovšem poněkud těžších tkanin, proto nositelce neposkytovaly příliš pohodlí.

17. - 18. století

Největším milníkem v historii mateřského oblečení je nepochybně období baroka. V letech 1600-1750 byly poprvé zaznamenány ryze mateřské šaty zvané Adrienne. Charakteristické byly bohatými záhyby, volnou a vzdušnou látkou, která se rozšiřovala v oblasti bříška. V té době se objevily také kabáty do pasu, které měly v zadní části nachystané šikovné otvory pro upravení velikosti. Díky promyšlenému střihu se daly nosit po celé těhotenství.
18. - 19. století

V období mezi 18. a 19. stoletím došlo z hlediska mateřské módy k velkému posunu. Čím dál více se myslelo na pohodlí nastávajících maminek. Těhotenské šaty začaly být o něco propracovanější, na dotek příjemnější. Dokázaly se přizpůsobit měnící se postavě a maminkám slušely po celé jejich těhotenství. V těchto letech se zcela poprvé objevily první těhotenské šaty, které maminkám umožnily kojení.

Těhotenské šaty 18.století

20. století - současnost

V průběhu 20. století leželo mateřské oblečení na pomyslném dně v oblasti módy. Těhotenské oblečení se v té době vyrábělo, ovšem v omezeném množství. K dostání bylo pouze ve specializovaných obchodech. Pro většinu výrobců oděvů totiž nepředstavovalo těhotenské oblečení potenciálně ziskovou oblast. Důvodem bylo přesvědčení, že mnoho žen nechtělo kupovat oblečení určené jen na pár měsíců.


Těhotenského oblečení šité v 50-60 letech působilo poněkud neforemně, ani z designové stránky na tom nebylo zrovna nejlépe. Nutno ale uznat, že maminkám přinášelo značné pohodlí.

Zlepšení nastalo až v 70-80 letech. Přestože ještě stále nelichotilo ženským křivkám, potěšilo nastávající maminky pestrou škálou barev a zajímavých vzorů.


Teprve až rok 2006 přinesl spoustu velkých změn, díky kterým se začal psát pestrý příběh mateřského oblečení. Velkým překvapením se stalo prohlášení Kate Bostock z módního řet
ězce Marks & Spencer, která uvedla, že poptávka po mateřském oblečení začíná rychle růst: ?Dnes ženy pracujíběhem těhotenství, cestují a věnují se aktivním pohybu, proto chtějí mít šatník bohatší a rozmanitější.?

Spolu s rostoucí poptávkou rostl také počet výrobců, kteří se začali specializovat na výrobu těhotenského a kojicího oblečení. Začaly se navrhovat promyšlené modely inspirované módními trendy, které se ladily do posledních detailů. Hlavním posláním bylo a v současné době také je, poskytnout nastávajícím i současným maminkám vše, co v období těhotenství, kojení i mateřství potřebují. Praktické, pohodlné, přizpůsobivé a především příjemné oblečení, které jim díky modernímu pojetí bude skutečně slušet.

V posledních letech se výrobci mateřského oblečení specializují na tvorbu multifunkčního oblečení, které maminky s radostí využijí také po období těhotenství a kojení. Základem úspěchu je dobře navržený střih a vybraný materiál, který se dokáže přizpůsobit měnící se postavě. Takové oblečení vám zkrátka bude slušet pořád, s bříškem i bez něj.


Zdroje: https://vintagedancer.com/1920s/vintage-maternity-clothes-history/, http://www.dailymail.co.uk, huffintonpost.com, seraphine.com

Najdete nás také na: 
 
Navštivte profil pinnera MyTummy.cz na Pinterestu.