Co prozrazuje první a druhá adventní neděle?

Oslava první adventní neděle začala už minulý týden, nyní je před námi v pořadí druhá. Každá adventní neděle nese svou symboliku a je spojena s určitými tradicemi a svátky. Podívejte se na zajímavosti, které doprovází první a druhou adventní neděli.

Železná adventní neděle  
 
První adventní neděle si vlivem moderní doby vysloužila označení "železná". Pro letošní rok připadá na 3. prosince 2017. V kalendáři se však první adventní neděle pohybuje mezi 27. listopadem až 3. prosincem, a to z důvodu, aby čtvrtá adventní neděle vždy vyšla na neděli před 25. prosincem.

První adventní neděli se zapaluje první fialová svíčka, která podle liturgického kalendáře symbolizuje naději. Právě první adventní neděle zahajuje přípravy na Vánoce a je spojena s láskou k domovu, národu i zemi. Hlavní myšlenkou této adventní neděle je uklidit a ozdobit domov, ve kterém bude každý člověk šťastný a spokojený.

Které svátky během prvního adventu oslavujeme?

V průběhu prvního adventu oslavujeme svátek sv. Barbory a sv. Mikuláše, které jsou už od pradávna spojeny s určitými zvyky.
V den svátku sv. Barbory (4. prosince) by každá dívka, která se chce vdát, měla podle lidová tradice nařezat větvičku (třešně, slivoně nebo zlatého deště). Pokud do Vánoc vykvete, mělo by se jejich přání vyplnit. Pokud větvička nerozkvetla, je to znamením, že na vdavky je třeba ještě počkat.

Tradici spojenou se svátkem sv. Mikuláše (6. prosince) známe už od dětských let. Den před samotným svátkem, 5. prosince, tradičně chodí Mikuláš s čertem a anděly, obcházejí domy a nadělují sladkosti všem dětem, které byli v uplynulém roce hodné. Zlobivější děti jsou většinou postrašeny čertem, pokud však řeknou básničku, nadělí jim sladkosti také. Ne vždy však byl Mikuláš doprovázen anděly a čertem. Mikuláš ztělesňuje krásné čekání na příchod Ježíška. Jeho úkolem je rozdávat drobné dárky pro štěstí a sladkosti.

Bronzová adventní neděle  

Druhá adventní neděle je známá také jako "bronzová". V letošním roce ji budeme oslavovat 10. prosince 2017.

Počátkem druhé adventní neděle se zapaluje druhá fialová svíčka, která znázorňuje mír. Druhá adventní neděle má své poselství. Vede nás k tomu, abychom se zamysleli nad vztahy s lidmi a věnovali lásku těm, které máme rádi. V tomto okamžiku zpravidla nakupujeme dárky pro naše blízké, přemýšlíme o nich, vnímáme jejich přání a to, co mají rádi. Chceme jim udělat radost a formou dárku jim poděkovat za to, že je máme. Právě takové období odhaluje toho, kdo je našemu srdci nejbližší a pomáhá nám hledat způsob, jak vyjádřit své city a úctu k našim blízkým.

Které svátky během prvního adventu oslavujeme?

U druhé adventní neděle oslavujeme svátek sv. Lucie (13. prosince), která je spojená s legendami, tradicemi a zvyky, které se však z českých Vánoc postupně vytratily.

Svatá Lucie byla velkou mučednicí, která pomáhala druhým. Byla ušlechtilá, velkorysá a patronkou všech slepých. Podle legend měla nejkrásnější oči široko daleko a díky své ušlechtilosti a velkému srdci je darovala šlechtici, kterému se líbily. Za to ji Panna Marie odměnila ještě krásnějšími. Latinský význam jména Lucie symbolizuje světlo a zář. Dává naději, že po tmě se k nám pokaždé vrátí světlo. Oslavou jejího svátku přinášíme do svých domovů lásku, zdraví a štěstí. Legendy praví, že právě ona dokáže mocnou silou bránit hodné duchy a ochránit náš domov proti zlým duchům a kouzlům.
 
Najdete nás také na: 
 
Navštivte profil pinnera MyTummy.cz na Pinterestu.