Adventní věnec: Úchvatná dekorace plná tradiční symboliky

Proč je symbolem adventu adventní věnec?

Není pochyb o tom, že právě adventní věnec je viditelným symbolem celého adventu. Ačkoli se v současné době používá adventní věnec spíše jako dekorace, dějiny odtajňují jeho hlubší význam. Adventní věnec slouží pro symbolické odpočítávání čtyř adventních týdnů. Mnozí z nás považují zapalování svíček na adventním věnci za českou tradici, ovšem chyba lávky. Tento zvyk se k nám dostal až v druhé polovině 20. století z Německa.

Samotný věnec má svou symboliku, stejně jako přírodní dekorace a barvy svíček. Sám o sobě představuje Kristův kříž, zrovna tak Boží věčnost a jednotu. Větvičky jehličnanů, cesmíny a jiná zeleň představují život a poskytují bydlení hodným duchům. Obyčejné slaměné věnce přináší do domu požehnání a odhání všechny zlé duchy.Jaké barvy svíček bychom měli použít?

Barvu svíček, které zapalujeme proti směru hodinových ruček, bychom neměli ponechat náhodě. Barvou adventu je fialová, proto by svíčky (včetně ozdobných stuh) měly nést její odstín. Výjimkou je třetí svíčka, která patří přátelství (měla by být růžová), stejně jako pátá svíčka, jež symbolizuje Krista (měla by být bílá). Tradiční barvy se vlivem současných trendů postupně začaly měnit, proto je zcela obvyklé, že na adventních věncích narazíme třeba také na červenou, modrou a pestré barevné kombinace.

Adventní věnec by podle tradice měl mít pět svíček. V dnešní moderní době však kolem sebe objevíme spíše adventní věnce se čtyřmi svíčkami.Co představují svíčky na adventním věnci?

1. svíčka: Zapaluje se železnou neděli. Svíčka symbolizuje Naději.

2. svíčka: Zapaluje se bronzovou neděli. Svíčka symbolizuje Mír.

3. svíčka: Zapaluje se stříbrnou neděli. Svíčka symbolizuje Přátelství (měla by být růžová).

4. svíčka: Zapaluje se zlatou neděli. Svíčka symbolizuje lásku.

5. svíčka: Zapaluje se na Štědrý den po západu slunce. Symbolizuje narození Krista (měla by být bílá).

 

Najdete nás také na: 
 
Navštivte profil pinnera MyTummy.cz na Pinterestu.